Remanufactured toner cartridge is designed for use in HP LaserJet Enterprise Flow MFP M630h and M520z; LaserJet Enterprise M604dn, M604n, M605dn, M605n, M605x, M606dn, M606x, M630f, M630h and M630dn. AbilityOne toner provides strategic opportunities to address a variety of customer needs including significant savings, guaranteed performance, compliance with executive orders and free recycling solutions. Plus, every purchase creates jobs for people who are blind. Cartridge yields approximately 10,500 pages. TAA-compliant cartridge is assembled in the U.S.A., made using 35 percent post-consumer content and meets ISO 14001 recycling standards.
| Assembly Required | No |
| Brand Name | SKILCRAFT |
| Compatibility | HP LaserJet Printers: - Flow M630h
- Flow M520z
- M604dn
- M604n
- M605dn
- M605n
- M605x
- M606dn
- M606x
- M630f
- M630h
- M630dn
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Model | 81A |
| Compatible to OEM Part Number | CF281A |
| Country of origin | United States |
| Manufacturer Part Number | 7510016703514 |
| Manufacturer Website Address | http://www.nib.org |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Black |
| Print technology | Laser |
| Product Condition | Remanufactured |
| Product Name | Remanufactured HP 81A Toner Cartridge |
| Product type | Toner Cartridge |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 35% |
| Manufacturer | National Industries For the Blind |
| Typical Print Yield | 10500 Pages |
| Page Yield | 10500 |