Remanufactured toner cartridge is designed for use in HP LaserJet 4700, 4700N, 4700DN, 4700DTN and 4700PH. AbilityOne toner provides strategic opportunities to address a variety of customer needs including significant savings, guaranteed performance, compliance with executive orders and free recycling solutions. Plus, every purchase creates jobs for people who are blind. Cartridge yields approximately 10,000 pages. TAA-compliant cartridge is assembled in the U.S.A., made using 35 percent post-consumer content and meets ISO 14001 recycling standards.
| Assembly Required | No |
| Brand Name | SKILCRAFT |
| Compatibility | HP LaserJet Printers: - 4700
- 4700N
- 4700DN
- 4700DTN
- 4700PH
|
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Compatible to OEM Model | 643A |
| Compatible to OEM Part Number | C5952A |
| Country of origin | United States |
| Manufacturer Part Number | 7510016703778 |
| Manufacturer Website Address | http://www.nib.org |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Print Color | Yellow |
| Print technology | Laser |
| Product Condition | Remanufactured |
| Product Name | Remanufactured HP 643A Toner Cartridge |
| Product type | Toner Cartridge |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 35% |
| Manufacturer | National Industries For the Blind |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| Page Yield | 10000 |