OEM ink for Canon® PIXMA MX922 All-In-One Inkjet Printer.
New
Genuine Canon ink tanks. New ChromaLife 100+ ink formulation has an even wider color range than previous generations. Device Types: Inkjet Printer; Color(s): Black; Page-Yield: 300; Supply Type: Ink.
| $52.56 |
Page Yield: 300Cost Per Page: $ 0.1752
You may be also interested
Genuine Canon ink tanks. New ChromaLife 100+ ink formulation has an even wider color range than previous generations.
Product Specifications
| Assembly Required | N |
| Color(s) | Black |
| Coverage Percent | 5% |
| Device Types | Inkjet Printer |
| Dimension Height | 4.2 in |
| Dimension Length | 1.5 in |
| Dimension Weigth | 0.2 lbs. |
| Dimension Width | 2.8 in |
| For Models | Pixma MX922 All-In-One Inkjet Printer |
| Global Product Type | Print and Imaging Supplies-Ink/Ink Cartridges |
| Green Information | |
| Green Product | N |
| Ink Base | Pigment |
| Liquid Volume | 37ml |
| Market Indicator (Cartridge Number) | PG-255XXL |
| MSDS_Indicator | N |
| OEM/Compatible | OEM |
| Package Includes | |
| Page-Yield | 300 |
| Photo/Graphics Yield | 2300 4" x 6" Color Photo sets300 Mixed text and graphics document |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Print Supply Technology | ChromaLife100+ |
| Quantity | 1 each |
| Recycled | N |
| Remanufactured | No |
| Supply Type | Ink |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Video | |
| Weight | 0.2 lbs. |
| Yield Type | High-Yield |
| Warranty |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.
Sorry this product does not have any reviews at this time.
Recently Viewed Products
Time to Rendor : 0.234375
Powered by Power-eCommerce.com

